12th Army Group – Battle of Normandy

12th Army Group – Battle order

Battle of Normandy

On this page, find the complete battle order of the 12th Army Group formed during the fighting in Normandy from June 6 to August 29, 1944. You also have access to the order of battle of these units.

12th Army Group

1st American Army

Lieutenant General Omar Bradley

  V Corps: Lieutenant General Leonard T. Gerow

  • June 6, 1944

Image : drapeau américain 1st Infantry Division

Image : drapeau américain 2nd Infantry Division

Image : drapeau américain 29th Infantry Division

 
  • June 17, 1944

Image : drapeau américain 1st Infantry Division

Image : drapeau américain 2nd Infantry Division

Image : drapeau américain 2nd Armored Division

 
  • July 24, 1944

Image : drapeau américain 2nd Infantry Division

Image : drapeau américain 5th Infantry Division

 
  • July 31, 1944

Image : drapeau américain 2nd Infantry Division

Image : drapeau américain 5th Infantry Division

Image : drapeau américain 35th Infantry Division

 

  VII Corps: Major General J. Lawton Collins

  • June 6, 1944

Image : drapeau américain 4th Infantry Division

Image : drapeau américain 9th Infantry Division

Image : drapeau américain 79th Infantry Division

Image : drapeau américain 90th Infantry Division

Image : drapeau américain 82nd Airborne Division

Image : drapeau américain 101st Airborne Division

  • June 17, 1944

Image : drapeau américain 4th Infantry Division

Image : drapeau américain 90th Infantry Division

Image : drapeau américain 82nd Airborne Division

  • July 24, 1944

Image : drapeau américain 1st Infantry Division

Image : drapeau américain 4th Infantry Division

Image : drapeau américain 9th Infantry Division

Image : drapeau américain 30th Infantry Division

Image : drapeau américain 2nd Armored Division

Image : drapeau américain 3rd Armored Division

  • July 31, 1944

Image : drapeau américain 1st Infantry Division       

Image : drapeau américain 4th Infantry Division

Image : drapeau américain 30th Infantry Division

Image : drapeau américain 2nd Armored Division

Image : drapeau américain 3rd Armored Division

 

  VIII Corps: Major General Troy H. Middleton (from 14 June to 1 August 1944)

 
  • June 15, 1944

Image : drapeau américain 101st Airborne Division

 
  • June 19, 1944

Image : drapeau américain 90th Infantry Division

Image : drapeau américain 82nd Airborne Division

Image : drapeau américain 101st Airborne Division

 
  • June 30, 1944

Image : drapeau américain 79th Infantry Division

Image : drapeau américain 90th Infantry Division

Image : drapeau américain 82nd Airborne Division

Image : drapeau américain 101st Airborne Division

 
  • July 24, 1944

Image : drapeau américain 8th Infantry Division

Image : drapeau américain 79th Infantry Division

Image : drapeau américain 83rd Infantry Division

Image : drapeau américain 90th Infantry Division

Image : drapeau américain 4th Armored Division

 
  • July 31, 1944

Image : drapeau américain 8th Infantry Division

Image : drapeau américain 9th Infantry Division

Image : drapeau américain 4th Armored Division

Image : drapeau américain 6th Armored Division

 

 XV Corps: Lieutenant General Wade H. Haislip (from August 24 to 28, 1944)

Image : drapeau américain 8th Infantry Division

Image : drapeau américain 90th Infantry Division[/postpermalink]

Image : drapeau américain 2nd Armored Division[/postpermalink]

 

  XIX Corps: Major General Charles H. Corlett (from June 14, 1944)

 
  • June 17, 1944

Image : drapeau américain 29th Infantry Division

Image : drapeau américain 30th Infantry Division

 
  • June 30, 1944

Image : drapeau américain 29th Infantry Division

Image : drapeau américain 30th Infantry Division

Image : drapeau américain 3rd Armored Division

 
  • July 24, 1944

Image : drapeau américain 29th Infantry Division

Image : drapeau américain 35th Infantry Division

 
  • July 31, 1944

Image : drapeau américain 28th Infantry Division

Image : drapeau américain 29th Infantry Division

Image : drapeau américain 30th Infantry Division

 

3rd American Army

General George S. Patton

 

  VIII Corps: Major General Troy H. Middleton (from August 1st, 1944)

 
  • August 1st, 1944

Image : drapeau américain 8th Infantry Division

Image : drapeau américain 9th Infantry Division

Image : drapeau américain 4th Armored Division

Image : drapeau américain 6th Armored Division

 
  • August 15, 1944

Image : drapeau américain 8th Infantry Division

Image : drapeau américain 9th Infantry Division

Image : drapeau américain 6th Armored Division

 

  XII Corps: Major General Manton S. Eddy (from August 15, 1944)

Image : drapeau américain 35th Infantry Division

Image : drapeau américain 4th Armored Division

 

  XV corps: Lieutenant General Wade H. Haislip (assigned to the 3rd Army from 6 July to 23 August 1944 and from 29 August to 28 September 1944)

 
  • August 19, 1944

Image : drapeau américain 80th Infantry Division

Image : drapeau américain 90th Infantry Division

Image : drapeau américain 2nd Armored Division

  XX Corps: Major General Walton H. Walker (from August 1st, 1944)

 
  • August 16, 1944

Image : drapeau américain 5th Infantry Division

Image : drapeau américain 7th Armored Division

 

Back to the Armed forces menu