30th (US) Infantry Division battle order – Battle of Normandy – 1944

30th (US) Infantry Division

30th (US) Infantry Division

Battle order – July-August 1944 – Battle of Normandy

 

Headquarters

Commander in chief: Major General Leland S. Hobbs
Deputy commander: Brigadier General William K. Harrison

Chief of Staff: Colonel Jesse L. Gibney

Combat unit

117th Infantry Regiment: Colonel Henry E. Kelly, replaced by Lieutenant-Colonel Walter M. Johnson on July 23, 1944

119th Infantry Regiment: Colonel Alfred V. Ednie, replaced by Colonel Edwin M. Sutherland on July 15, 1944

120th Infantry Regiment: Colonel Hammond Birks

30th Reconnaissance Troop (mechanized)

30th Division Artillery
– 118th Field Artillery Battalion (105 Howitzer)
– 197th Field Artillery Battalion (105 Howitzer)
– 230th Field Artillery Battalion (105 Howitzer): Lieutenant-Colonel Lewis D. Vieman
– 113th Field Artillery Battalion (155 Howitzer)

105th Combat Engineer Battalion: Lieutenant-Colonel Carroll H. Dunn

 

Support

105th Medical Battalion

730th Ordnance Light Maintenance Company

30th Quartermaster Company

30th Signal Company

Military Police Platoon

Headquarters Company

Band

Reinforcements

Anti-aircraft artillery
– 531st AAA AW Bn (Mbl), from 4 March to 29 October 1944

Field artillery
– 227th FA Bn (29th Div) (155 How), from June 14 to 15, 1944
– 58th FA Bn, from June 15th to July 3rd, 1944
– 203d FA Bn (155 How), from July 6 to 24, 1944
– 58th FA Bn, from 10 to 28 July 1944
– 391st Armed Forces Bn, from July 10 to 28, 1944
– 18th FA Bn (105 How), from July 18 to 28, 1944
– 188th FA Gp, from August 6 to 15, 1944
– 142d FA GP, from August 6 to 15, 1944
– 283d FA Bn (105 How), from August 15 to September 7, 1944

Armor
– 743rd Tank Battalion, from March 1st to June 23rd, 1944
– CC B (3rd Armd Div), July 9 to 17, 1944
– 33rd Armd Regd (3rd Armd Div), July 9 to 17, 1944
– 36th Armd Inf (-3rd Bn) (3rd Armd Div), July 9th to 17th, 1944
– Co D 63d Armd Rn Bn (3rd Armd Div), from July 9 to 17, 1944
– Co B 23d Armd Engr Bn (3rd Armd Div), from July 9 to 17, 1944
– CoB 703d Tank Destroyer Bn (SP), from July 9 to 17, 1944
– Btry B 413th AAA Bn Gun (Mbl), from July 9-17, 1944
– CC B (3rd Armd Div), from August 7th to 12th, 1944
– Armd Regd 33d (3rd Armd Div), from August 7th to 12th, 1944
– 36th Inf Armd (3rd Armd Div), August 7th to 12th, 1944
– 83d Armd Rn Bn (3rd Armd Div), from August 7th to 12th, 1944
– Cos B & D 23d Armd Engr Bn (3rd Armd Div), from August 7th to 12th, 1944
– Det Co E 23d Armd Engr Bn (3rd Armd Div), from August 7th to 12th, 1944
– 87th Armor FA Bn, from August 7th to 12th, 1944
– Co C 703d Tank Destroyer Bn (SP), from August 7th to 12th, 1944
– Co B (-3rd Plat) 703rd Tank Destroyer Bn (SP), from August 7th to 12th, 1944
– A & D Batteries 486th AAA AW Bn (SP), from August 7th to 12th, 1944

Engineer
– 246th Engineer C Bn, from July 18 to 28, 1944
– 4th Plat, 604th Engineer C Bn, from August 6 to 28, 1944

Infantry
– 12th Inf Regiment (4th Div), from August 7th to 12th, 1944
– 42nd FA Bn (4th Div) (105 How), from August 7th to 12th, 1944
– 1st platoon, C Co, 634th Tank Destroyer Bn (SP), from August 7th to 12th, 1944

Anti-tank 
– 803rd Tank Destroyer Bn (SP), June 17, 1944
– 823rd Tank Destroyer Bn (SP), from June 24 to 27, 1944
– 823rd Tank Destroyer Bn (SP), from July 24, 1944 to June 27, 1945

Chemical
– D Co, 81st Chemical Mortar Battalion, from June 20 to July 1, 1944
– 92nd Chemical Mortar Battalion, July 3-7, 1944
– 92nd Chemical Mortar Battalion, from July 10 to August 1, 1944

Command posts

April 1, 1944: Chesham, England
June 15, 1944: Isigny-sur-Mer
July 3, 1944: Lison-l’Eglise
July 9, 1944: Saint-Fromond
July 16, 1944: Pont-Hébert
July 27, 1944: Hebecrevon
July 29, 1944: La Gonnivière
August 6, 1944: Le Mesmilland
August 14, 1944: Barenton
August 15, 1944: La Martinière
August 20, 1944: Crucy